Ekwipunek w gory

Co zabrać ze sobą w góry? To ważne pytanie, ponieważ nierzadko zależy od niego bezpieczeństwo turysty. W odróżnieniu od bagażu na wczasy nad morzem, który wybieramy wyłącznie z myślą o swoim komforcie, pakując się na wyjazd w góry musimy brać pod uwagę trudności na szlaku i różne możliwości. Zdolność przewidywania to podstawa, którą powinien opanować każdy górski wędrowiec. Poza tym przyda się znajomość faktów, takich jak np. zmienność pogody w górach. Poranne słońce może szybko przerodzić się w gwałtowną burzę, a nawet śnieżyce, kiedy temperatura może spaść o kilkanaście stopni lub nawet więcej! Aby być przygotowanym na takie okoliczności, w bagażu należy uwzględnić ubrania na różną pogodę - zarówno przewiewne koszulki, jak i ciepłe swetry.
Nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa, warto pomyśleć też o rękawiczkach, jeśli czeka nas wspinaczka. Istotna jest też ochrona przed słońcem, które w górach bywa bardziej dokuczliwe - okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem i krem z filtrem to konieczność.Poza ubraniami nie zapomnijmy o podstawowej apteczce, plastrach i bandażach, na wypadek urazów.
Planując dłuższe wyprawy, warto zaopatrzyć się w folię termoizolacyjną. Ponadto niezbędna będzie mapa i latarka. Pamiętajmy również o prowiancie. Tak wyposażeni w odpowiedni e sprzęty, ale i wiedzę, możemy śmiało ruszać na szlak.