Kurorty gorskie

Wśród polskich miejscowości górskich można wyłonić wiele atrakcyjnych kurortów turystycznych, które w niczym nie ustępują swoim nadmorskim odpowiednikom. Podobnie jak Sopot, Międzyzdroje czy Łeba, tak i miasteczka w południowej Polsce ulokowane na zboczach masywów górskich cieszą się ogromną popularnością wśród wszelkiej maści wczasowiczów z Polski, jak i zza granicy.
Prym wiedzie tu oczywiście Zakopane, nie bez kozery określane mianem naszej zimowej stolicy. O niesłabnącej od wieków pozycji tego miasta decyduje bliskość przepięknych szczytów tatrzańskich, ale i liczne atrakcje, np. kolejki górskie czy słynna skocznia narciarska. Odpowiednikiem Zakopanego w Bieszczadach jest Solina. Położona nad malowniczym zalewem, w otoczeniu lasów i połonin, przyciąga turystów ciszą, spokojem, ale i atrakcjami, takimi jak największa w kraju tama na Jeziorze Solińskim. Najwyższy masyw Sudetów - uwielbiane przez turystów Karkonosze - mogą poszczycić się Szklarską Porębą. Ta urokliwa miejscowość to liczne zabytki, ciekawe trasy turystyczne i niesamowity klimat. Mało który Polak nie słyszał o Wiśle - miejscowości położonej w Beskidzie Śląskim, słynącej ze swoich tradycji sportowych, a dokładnie ze znanego ośrodka skoków narciarskich - stąd przecież wywodzi się Adam Małysz! To właśnie ze względu na narciarstwo i inne sporty zimowe, miejscowości górskie w Polsce cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem i to stanowi ich przewagę nad kurortami nadmorskimi.
W górskich miasteczkach sezon trwa niemal cały rok - latem zjeżdżają tu miłośnicy górskich wędrówek, a zimą - wielbiciele białego szaleństwa. Sprzyja temu rozwinięta infrastruktura turystyczna - liczne kolejki, wyciągi narciarskie, stoki narciarskie, także sztucznie zaśnieżane. Pobyt w górskim kurorcie to więc idealny pomysł na weekendowy wypad, jak i dłuższe wczasy o każdej porze roku.