Tatry

Chociaż zajmują niewielki obszar naszego kraju, a większa ich część znajduje się za granicą polsko-słowacką, to jednak Tatry stanowią narodowy skarb i są tłumnie odwiedzane przez turystów zarówno latem, jak i zimą. Nagromadzenie na stosunkowo niewielkiej powierzchni tylu atrakcji i niezwykłych miejsc czyni Tatry chętnie obieranym celem turystycznym.
Dzika przyroda, strzeliste szczyty, zabytki historyczne oraz liczne szlaki turystyczne, a także doskonale rozwinięta baza noclegowa w położonym u stóp gór Zakopanem - wszystko to decyduje o niezmiennej od stuleci popularności Tatry wśród polskich, ale i zagranicznych urlopowiczów. Możliwości zdobywania szczytów i przełęczy przyciągają w góry zarówno profesjonalistów - taterników, alpinistów i speleologów, jak i amatorów chcących sprawdzić swoje siły na szlakach o różnych stopniach trudności - od stosunkowo łatwo dostępnych, takich jak Giewont, jak i tych dla wytrawnych wędrowców, jak np.
Orla Perć. Górskimi krajobrazami w Tatrach mogą cieszyć się również ci, którzy nie chcą lub nie mogą odbywać wycieczek pieszych. Do ich dyspozycji pozostaje słynna kolejka linowa na Kasprowy Wierch, a także kolejka na Gubałówkę oraz liczne wyciągi krzesełkowe, np. na Butorowy Wierch. Wszystkie te atrakcje turystyczne dostępne są latem, jak i zimą, dlatego też Zakopane bywa nazywane zimową stolicą Polski - to właśnie tu koncentruje się ruch turystyczny od listopada do kwietnia i to też stanowi przewagę Tatr nad polskimi miejscowościami nadmorskimi. Nic więc dziwnego, że polskie góry cieszą się tak dobrą sławą nie tylko w kraju, ale i za granicą.